Meditasyon bana göre değil diyenlerden misiniz?

 

Sizde Meditasyon dendiğinde yapamam mümkün değil bana göre değil diyenlerden misiniz? Size bir haberimiz var belkide meditasyona en çok sizin ihtiyacınız var.
Öncelikle meditasyon nedir?

Meditasyon bir zihni sakinleştirme yöntemi.  Zihin çok küçük yaşlardan itibaren düşünmeye araştırmaya sorgulamaya programlanır. İleriki yaşlarda öyle bir hal alırki sizden neredeyse bağımsız ara vermeden konuşan çoğu zaman kendinizi kötü hissetmenize sebep olan bir oda arkadaşı oluşur zihninizde. Nerede susması gerektiğini bilemeyen bu oda arkadaşını kontrol altına almak için zihni yavaşlatmak gerekir. Çok imkansız gibi görünen bu zihnin yavaşlama işidir meditasyon. Henüz meditasyon yapmasanızda zihni yavaşlatmakla başlayabilirsiniz.  

İşte size bir kaç yöntem:

Nefes ve Duruş: Kafamızdaki her düşünce nefes alışınızı etkiler. Kızdığınızda heyecanlandığınızda üzüldüğünüzde nefes alışınız ve vücut duruşunuz hemen farklılaşır. Duruşunuzun ve nefes alışınızın farkına varmak ilk adım. Sonrasında dik durmak ve düzenli nefes alıp verdiğinizden emin olmak zihninizide rahatlatacaktır.

Vücudunuzun farkına varmak: Gözlerinizi kapatıp tüm vücudunuzu gözden geçirin. Sadece dikkatinizi vücudunuzun değişik noktalarına vermek ve düzenli nefes almak zihninizi dinlendirecektir.

Sevgi: En kolay ve en çabuk rahatlama kalbimizi ısıtarak olur. Sevdiklerinizi ve sevildiğinizi hatırlayın. Sevdiğiniz bir kişiyi çok sevdiğiniz bir mekanı gözünüzün önüne getirmek zihninizin rahatlamasına yardım edecektir.